Skip to Content
Options
Schools
DISTRICT
Pittsylvania County Schools
Elementary
Brosville Elementary
Chatham Elementary
Gretna Elementary
John L. Hurt, Jr. Elementary
Kentuck Elementary
Mt. Airy Elementary
Southside Elementary
Stony Mill Elementary
Twin Springs Elementary
Union Hall Elementary
Middle
Chatham Middle
Dan River Middle
Gretna Middle
Tunstall Middle
High
Chatham High
Dan River High
Gretna High
Tunstall High
Other
Adult Education Center
Parents' Portfolio
Pittsylvania Career & Technical Center
Regional Alternative School
STEM Academy
Language
Login
Dan River High
100 Dan River Wildcat Circle, Ringgold, VA 24586
(434) 822-7081
(434) 822-7347
{1}
##LOC[OK]##
Home
About Us
Awards
Mission and Vision
School Quality Profiles
Administration
Faculty and Staff
Counseling
College Research
Counselors
Course Selection Guide
Graduate of Merit
Scholarships
School Registration
Test Preparation
Transcript Requests
Parents/Students
Student Handbook
Calendar
Wildcat Newsletter
Chromebooks: 1:1 Initiative
Check-In Check-Out
Band
Clubs
Library
PBIS
Dress Code
School Supplies
Athletics
PCS
Home
About Us
Awards
Mission and Vision
School Quality Profiles
Administration
Faculty and Staff
Counseling
College Research
Counselors
Course Selection Guide
Graduate of Merit
Scholarships
School Registration
Test Preparation
Transcript Requests
Parents/Students
Student Handbook
Calendar
Wildcat Newsletter
Chromebooks: 1:1 Initiative
Check-In Check-Out
Band
Clubs
Library
PBIS
Dress Code
School Supplies
Athletics
PCS
Dan River High
»
Faculty and Staff
Side Navigation
Skip Sidebar Navigation
Faculty and Staff
c
About Us
Administration
Faculty and Staff
Counseling
Parents/Students
Athletics
PCS
Last item for navigation
Faculty and Staff
ADMINISTRATION
Principal
Joshua Bocock
[email protected]
Assistant Principal
Franklin Ferguson*
[email protected]
Assistant Principal/
Athletic Director
Jonathan Fain
[email protected]
ADMINISTRATIVE ASSISTANTS
Administrative Assistant
Donna Brumfield
[email protected]
Administrative Assistant
Teresa Jones
[email protected]
ATTENDANCE
Attendance
Julie Jones
[email protected]
CAREER AND TECHNICAL EDUCATION
JROTC/Leadership
Michael Coder
[email protected]
Family and Consumer Science
Suzanne Davis
[email protected]
Marketing
Lori Jones
[email protected]
Agriculture
Casey Kenealy
[email protected]
Technology
Jodi Knowlton
[email protected]
JROTC/Leadership
Paul Loomis
[email protected]
Business
Heather McDowell
[email protected]
Career Academy
Jeffrey Paskiewicz
[email protected]
Agriculture
Whitney Terry
[email protected]
Business
John Wagstaff
[email protected]
CUSTODIANS
Custodian
Rosa Bratton
[email protected]
Custodian
Anthony Lewis
[email protected]
Custodian
Maurice Reynolds
[email protected]
Custodian
Auten Williamson
[email protected]
ENGLISH
English
Anna Aherron
[email protected]
English
Joe Birckhead
[email protected]
English
Eva Cassada
[email protected]
English
Victoria Scarce
[email protected]
English
Tamara Williams
[email protected]
English
Traci Wilmoth
[email protected]
English
Kimberly Wood
[email protected]
FINE ARTS
Band
Maxtan Artis
[email protected]
Chorus
Leslie Blair
[email protected]
Art
Dan Franklin
[email protected]
Foreign Language
Foreign Language
Heather Alderson
[email protected]
Foreign Language
Michael Brown
[email protected]
Foreign Language
Audra Keen
[email protected]
Foreign Language
Sheri Williams
[email protected]
HEALTH AND PHYSICAL EDUCATION
Health/Physical Education
Patricia Moore
[email protected]
Health/Physical Education
Ryan Scolpini
[email protected]
Health/Physical Education
Jacob Waller
[email protected]
HISTORY AND SOCIAL SCIENCES
History/Social Science
Mark Allan
[email protected]
History/Social Science
Emily Crabb
[email protected]
History/Social Science
Megan Fletcher
[email protected]
History/Social Science
Martin Pounds
[email protected]
History/Social Science
Randolph Sudduth
[email protected]
LIBRARIAN
Librarian
Tammy Strader
[email protected]
MATHEMATICS
Mathematics
Jenny Funk
[email protected]
Mathematics
Heather Grogan
[email protected]
Mathematics
Jennifer Jones
[email protected]
Mathematics
James Minich, Jr.
[email protected]
Mathematics
Maghan Paskiewicz
[email protected]
Mathematics
David Potts
[email protected]
Mathematics
Arleen Smoot
[email protected]
SCHOOL COUNSELORS/COLLEGE GUIDE
Counselor
Rebecca Kostopanagiotis
[email protected]
Counselor
Emily Potts
[email protected]
Counselor
Jane Sartin
[email protected]
College Guide
Alysha Walker
[email protected]
NURSE
Nurse
Penny Lloyd
[email protected]
SCHOOL RESOURCE OFFICER
School Resource Officer
Deputy Jacob Sparks
[email protected]
SCIENCE
Science
Melissa Aherron
[email protected]
Science
Bradley Broskie
[email protected]
Science
Cory Foster
[email protected]
Science
Edward Ott
[email protected]
Science
David Potts
[email protected]
SUPPORT TEACHER
Support/Inclusion
Laura Alderson
[email protected]
Support/Inclusion
Kristi Waller-Broskie
[email protected]
Support/Inclusion
Kim Henderson
[email protected]
Support/Inclusion
Angela Jones
[email protected]
Support/Inclusion
Caroline Meyer
[email protected]
Support/Inclusion
Merissa Ward
[email protected]
SUPPORT SERVICES
Support Services
LaQuia Davis
[email protected]
Support Services
Robert Hicks
[email protected]
Support Services
Gracie Walker
[email protected]
Support Services
Kara Long
[email protected]
Support Services
Cathy Medley
[email protected]
Support Services
April Oakes
[email protected]
Support Services
Diane Owens
[email protected]
TRANSPORTATION
Transportation
Joan Barksdale
[email protected]
Transportation
Larry Barts
[email protected]
Transportation
Nancy Eanes
[email protected]
Transportation
Billy Hankins
[email protected]
Transportation
Tawaiin Harper
[email protected]
Transportation
Cynthia Ireson
[email protected]
Transportation
Wendy Moran
[email protected]
Transportation
Virginia White
[email protected]
*Special Education Transition & Coordinator